Заболявания на нервната система и можем ли да се справим с тях
Нервната система заема ключова роля в човешкото тяло, тъй като отговаря за комуникацията между всички органи, както и на организма с външната среда. Нейна отговорност са зрението, слуха, вкуса, обонянието ни.
Изключително важна за изпращането на бързи и точни сигнали, служещи за комуникация, от нервните към другите клетки е миелиновата обвивка на нервните влакна. Именно по нея се предават електрическите импулси. Но при травма или притискане тя може да бъде нарушена и това да доведе до болки, безчувственост, изтръпване, мравучкания и други неприятни симптоми.
Възпалителни заболявания на периферната нервна система (ПНС)
Нарушенията в структурата на нерва и миелиновата обвивка могат да доведат до редица възпалителни заболявания на ПНС. Сред тях са:
- радикулити: увредени коренчетата непосредствено след излизането им от гръбначния мозък;
- плексити: увредени коренчетата на нивото на големите нервни сплитания;
- неврити: увредени периферни нерви;
- полиневрити: засегнат повече от един нерв.
Тези състояния са пряко свързани с дископатията, дисковата херния, ишиаса, лумбагото, интеркосталната невралгия, понякога възникващите следоперационни проблеми при дискова херния.
В подобни случаи е изключително важно проблемът и причинителят му да се осъзнаят навреме, за да се вземат необходимите мерки за преодоляването им. Ако имате някое от изброените неразположения, то ще изпитвате:
- болки, започващи встрани от прешлените и разпространяващи се към шията, гръдния кош, ръцете или краката;
- при дискова херния – болка, разпространяваща се към крака или седалищната област, понякога в комбинация със слабост на някои от крайниците;
- при засягане на повече нерви са налице спонтанни болки и болки при натиск в областта на съответните нерви, може да се усещат още изтръпване или мравучкане.
Невродегенеративни болести
Съществуват и редица невродегенеративни болести, причинени от нарушения в миелиновата обвивка или в структурата на нерва. Този тип състояния основно се характеризират с увреждане на невроните в главния мозък.
Невроните – градивните елементи на нервната система, са лишени от способността да се обновяват или възпроизвеждат. Веднъж загубени или увредени, организмът не може да ги възстанови. Невродегенеративните болести са неизлечими и инвалидизиращи състояния, причинени от прогресивното дегенериране и/или смърт на нервните клетки. Вследствие на този процес настъпват проблеми с движенията и/или
- болест на Алцхаймер: причината е загиването на голямо количество нервни клетки, вследствие на което се прекъсва предаването на сигналите в мозъка;
- болест на Паркинсон: получава се в резултат на загубата на нервни клетки в мозъка, което засяга контрола на движенията, както и настроенията, съня, мисловната дейност;
- болест на Хънтингтън: причината е генен дефект, засягащ гена Хънтингтън в хромозома 4, дефектният ген води до бавна, прогресивна смърт на нервни клетки в мозъка;
- мултиплена склероза: при това заболяване имунната активност в организма се насочва към собствената нервна система, атакувайки нервните клетки и разрушавайки части от миелиновата обвивка, от степента на разрушаването зависят и настъпващите злокачествени изменения.